Dzi    Dziecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  GMINNY DZIEŃ KOBIET W SORKWITACH

 

Jak zawsze dzień ten w gminie Sorkwity jest obchodzony wyjątkowo uroczyście. Tak było i w tym roku.

Wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski składając życzenia przypomniał historię tego dnia, a wszystkim przybyłym paniom życzył zdrowia i uśmiechu przez wszystkie dni w roku.

Niezawodne ,,Słoneczka” z przedszkola w Sorkwitach dały początek całemu programowi artystycznemu.
Ich taniec jeden i drugi zostały jak zawsze ciepło przyjęte. Wójt podziękował młodym artystom i wręczył drobne upominki.

Niespodzianką i gwiazdą wieczoru był oczywiście Mateusz, młody artysta, który śpiewał utwory te które bez względu na wiek były śpiewane wspólnie. W przerwach odbywały się konkursy z nagrodami,   podano również gorący strogonow, który dodał siły do dalszej zabawy. Ten wieczór trwał wyjątkowo długo i w miłej atmosferze.

 


Dzień Kobiet

Uroczystość z okazji Dnia Kobiet w naszym przedszkolu to już tradycja.
Program artystyczny rozpoczęty został pokazem mody przez nasze najmłodsze dziewczynki. przy utworze Alicji Majewskiej „Być kobietą”. Natomiast chłopcy zaprezentowali się wspaniale w tańcu kowbojskim, a nasze niezawodne starsze dziewczynki tańczyły z pomponami do piosenki Shakiry.

Tegoroczne występy mieli okazje obejrzeć zaproszeni goście, wśród których znalazły się wyjątkowe Panie :
Małgorzata Rzekanowska, Anna Łuciuk, Maria Rolczyńska, Dorota Długozima- Cyba, Danuta Kozak- Ławińska, Mariola Plichta oraz przedstawiciele Rady Rodziców w przedszkolu.

Po występach chłopcy obdarowali swoje koleżanki oraz zaproszone Pani własnoręcznie wykonanymi laurkami i upominkami. Natomiast Pani Małgorzata Rzekanowska jako przedstawiciel Urzędu Gminy w Sorkwitach wręczyła koszt ze słodkościami dla naszych małych artystów,natomiast Pani Danuta Kozak- Ławińska przekazała prezent na rzecz placówki.

Dziękujemy przedszkolakom za wspaniałe występy, gościom za wspólnie spędzony czas, a Panu Piotrowi Florkowskiemu za piękne zdjęcia!!!

 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, chłopcy z przedszkola w dniu dzisiejszym podczas spaceru po Sorkwitach, wręczali symboliczny kwiatek spotkamy kobietkom życząc wszystkiego najlepszego.

 


Eksperymentujemy

Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez min. ciekawe eksperymenty fizyczne jak i chemiczne, które pokażą zjawiska z najbliższego otoczenia.

„Powiedz mi, a zapomnę,

pokaż – a zapamiętam,

pozwól mi działać, a zrozumiem!”

Konfucjusz

Dzisiaj był właśnie taki dzień, w którym nasz gość Pani Monika Gąbka zaciekawiła naszych przedszkolaków doświadczeniami i eksperymentami.

Właściwości zabawy badawczej można rozpatrywać uwzględniając ogólne cechy zabaw. A zatem zabawa badawcza jest działaniem swobodnym, spontanicznym, gdyż dziecko podejmuje ją z własnej woli, aby zaspokoić potrzeby poznawcze. Takie właśnie zabawy dzisiaj były w przedszkolu.
Czas w zabawie badawczej jest ściśle uwarunkowany zjawiskiem, które dziecko bada, a rodzaj badanego zjawiska określa teren zabawy. W zabawie uwidacznia się też cecha powtarzalności. Dziecko nie tylko powtarza, i zapamiętuje określone czynności, lecz także zdobyte doświadczenia wykorzystuje w innych sytuacjach.

Badaniu, obserwacji i odkrywaniu właściwości rzeczy i zjawisk towarzyszyło dzisiaj napięcie, które dostarczyło dzieciom różnorodnych przeżyć: zadowolenia, satysfakcji, radości
z tego, że coś poznały, odkryły, doszły do jakiegoś wniosku.

Ten ładunek pozytywnych emocji, jakie przyniosły ze sobą zabawy badawcze prowadzone przez Panią Monikę , sprawiły, że ma ona ogromny wpływ na rozwój i wychowanie dziecka.

Dziękujemy bardzo Pani Monice za przeprowadzone zabawy badawcze oraz czekamy na kolejne .

 


       ŻABA MONIKA – ma swoje święto  

 

 


          Muzyka jest wszędzie

             


     Zajęcia otwarte dla rodziców – Integracja sensoryczna

           W naszym przedszkolu mieliśmy przyjemność gościć panią Anią Parakiewicz specjalista Wczesnej Interwencji i terapii pedagogicznej, trener TUS ale przede wszystkim terapeuta Integracji Sensorycznej.
Spotkanie rodziców z panią Anią miało charakter warsztatowy. Na wstępnie posłuchaliśmy na jakie problemy my jako rodzice napotykamy w rozwoju dzieci, a następnie przeszliśmy do części praktycznej, która zdecydowanie była bardziej przyjemniejsza.Objawy takie jak trudność ze spaniem, niechęć do jedzenia, płaczliwość, chwiejność emocjonalną, niski poziom koncentracji, uwagi, spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zaburzenia mowy i ruchu, dyspraksję, wrażliwość sensoryczną, nadpobudliwość, trudności w adaptacji i współdziałaniu w grupie społecznej dają jedynie zarys głównym powodom, dla których warto pomyśleć o wsparciu dziecka metodą integracji sensorycznej.
Dziękujemy Pani Ani za cenne wskazówki i mile spędzony czas.

                   


                   Zabawa z muzyką 


” CAŁA POLSKA  CZYTA  DZIECIOM”

       Zaprosiliśmy również babcie do naszej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”- Babcia Oliwii i Filipka przeczytały nam baśń p.t.” Nowe szaty cesarza”.

 


TŁUSTY   CZWARTEK

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – mówi staropolskie przysłowie.
Z okazji zbliżającego się Wielkiego Postu, każdy ostatni czwartek karnawału to „Zapusty”, wedle tradycji to dzień, w którym możemy sobie pozwolić na małe, „co nieco”.

Tego dnia razem nasze przedszkolaki wraz z babciami robiły pyszne faworki. Zabawa była wyśmienita. Oprócz wyrabiania pyszności, był również czas na wspólną zabawę z babciami przy piosence „Gąsienica Basi” oraz zapoznanie się z tradycją związaną z Tłustym Czwartkiem w Polsce i na świecie.

Dziękujemy babci Justynki, Kuby oraz Pawełka za włączenie się do naszej wspólnej akcji ” Pieczenia faworków”. Było nam bardzo miło spędzić ten wyjątkowy dzień z tak wspaniałymi gośćmi!!!!

 

 WALENTYNKI

WALENTYNKI były dla dzieci z przedszkola prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni.
Tego dnia dzieci ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkowały dzień miłych wrażeń.

Podczas spotkania dzieci: kultywowały tradycje walentynkowe, były zachęcane do okazywania uczuć innym osobom, czerpały radość ze wspólnej zabawy i pobytu w przedszkolu; rozwijały poczucie przynależności do społeczności przedszkolnej, poznały tradycje walentynkowe jak również budowały atmosferę przyjaźni i współdziałały w grupie, podczas licznych zabaw i tańców.
Wręczony zostały każdemu dziecku słodki upominek, który trafił do nas dzięki życzliwości Rodziców. Dziękujemy!!!

To był naprawdę „dzień zakochanych” a dzieci wychodząc z przedszkola zabierały wykonane własnoręcznie walentynki dla najbardziej ukochanych osób w rodzinie lub te które otrzymały od swoich kolegów i koleżanek.

Dziękujemy dla Kubusia, który obdarował każdą panią i dziewczynkę kwiatkiem w dniu tego święta.

 


” CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”

 

 


Bezpieczeństwo jest najważniejsze     

       Dzielnicowy gminy Sorkwity asp. Piotr Obiedziński przeprowadził edukacyjną prelekcję, tym razem dedykowaną i przeznaczoną dla najmłodszych. Policjant zorganizował bardzo ciekawą i rozwijającą lekcję o bezpieczeństwie.
Spotkanie było poświęcone przede wszystkim bezpieczeństwu przedszkolaków i miało na celu pokazanie najmłodszym, co należy robić, aby być bezpiecznym.

 


  P I Z Z A

Dzień pizzy w przedszkolu „SŁONECZKO”.
Jak najlepiej uczcić Międzynarodowy Dzień Pizzy? Najlepiej pyszną pizzą!
Na taki pomysł wpadły przedszkolaki, które udały się na włoski przysmak do Restauracji „OAZA” w Sorkwitach .
Celem naszego wyjścia było zapoznanie się ze sposobem przyrządzania pizzy, uwrażliwienie dzieci na kulturalne zachowanie się w restauracji oraz prawidłowo posługiwaniem się sztućcami.
Dzieci z entuzjazmem składały zamówienia i już nie mogły się doczekać, kiedy gotowa pizza wjedzie na stół. Żałowały tylko, że Dzień Pizzy nie jest obchodzony częściej bo pizza to jeden z ich ulubionych przysmaków.

Przedszkole „SŁONECZKO” dziękuje serdecznie właścicielom Panu Grzegorzowi i Pani Karolinie za wspaniałe przyjęcie dzieci gratisową pizzą oraz Pani Monice za miła obsługę.


     Ratownik Medyczny w przedszkolu

W przedszkolu, jak co roku, gościliśmy ratownika medycznego Pana Krzysztofa Kisiel.

Dzieci najpierw miały okazję obejrzeć strój ratownika i wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy; w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką ( trzeba się przedstawić, powiedzieć ile ma się lat, powiedzieć gdzie się znajduje, co się stało i dlaczego potrzebujemy pomocy).

Następnie z wielką uwagą przyglądały się jak pan ratownik demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na przywiezionych przez siebie fantomach. Później najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem instruktora. Dzieci miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych.

Dzięki takiej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.
Na zakończenie pan Krzysztof wręczył każdemu odblask byśmy byli widoczni na drodze.
DZIĘKUJEMY ! To była dla nas wszystkich bardzo cenna lekcja.


PORY DNIA, DNI TYGODNIA, MIESIĄCE    

 

 


    PISANIE NA KASZY 

 


RYTMIKA – ZABAWA Z BUM BUM RURKAMI

 

 

 


Bawimy się zegarkami

 


Bal Karnawałowy

 

 

 

 


Dzień Babci i Dziadka 

     Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszego Przedszkola gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji.
Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola.
Licznie przybyli: Babcie i Dziadkowie, mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanych programach artystycznych, wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tą uroczystość w bardzo krótkim czasie.
W przepięknej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi, następnie przedszkolaki zaprosiły babcie i dziadków na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, aby w szczególny sposób okazać swoim bliskim szacunek i po raz kolejny podziękować za miłość, cierpliwość i zrozumienie.
To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

Dziękujemy dla Pana Piotra Florkowskiego za fotograficzną relację . Zdjęcia jak zawsze piękne!!!!

 

 


   Zabawy  edukacyjne 

 


                         Wigilia dla starszych i samotnych dla mieszkańców gminy Sorkwity. 

Dziewczynka reprezentowały nasze przedszkole tańcząc piękny  taniec Aniołków.

 

 

 


Jasełka i wspólna wigilia dzieci i rodziców

Niewątpliwie okres Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen radości, refleksji, nadziei i serdecznych spotkań w gronie najbliższych. W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga świadome pielęgnowanie tradycyjnych zwyczajów i rytuałów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko o Bożym Narodzeniu, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa.
Tegoroczne przedstawienie Jasełkowe naszych przedszkolaków, nie były to jednak typowe Jasełka. W tym roku do Betlejem przenieśliśmy się w bajkowej atmosferze. Do Józefa i Maryi zawitał Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Calineczka, z darami przybyły również Jaś i Małgosia. Sierotka Marysia przyniosła puchatą poduszkę a Rybak Złotą Rybkę, aby spełniała tylko dobre życzenia. Nie
zabrakło także urwisa Pinokia, który oświadczył że już nie kłamie i do szkoły chętnie chodzi. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentowali umiejętności recytatorskie i wokalne.
Pełen wzruszenia był piękny taniec aniołków, który wprowadził wszystkich w okres Świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawienie było bardzo oryginalnie, bo słowa najpopularniejszych kolęd zostały zamienione na teksty o bajkach. Dzieci miały okazję również zaprezentować swoje umiejętności taneczne podczas tańca z panem Adamem Jabłońskim- trenerem ze Szkoły Tańca i Wdzięku Przemienieckich w Olsztynie.

Po przedstawieniu pani dyrektor Monika Jaworska podziękowała za występ i złożyła dzieciom, pracownikom, rodzicom oraz wszystkim przybyłym gościom życzenia zdrowych, spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia .

Za piękny występ zaproszeni goście Wójt Gminy Sorkwity Józef Maciejewski , Dyrektor Gminnego Ośrodka Gminnego w Sorkwitach, radna Danuta Kozak- Ławińska, pani Joanna Wachocka w imieniu Klubu Seniora + Sorkwity obdarowali naszych przedszkolaków słodkimi mikołajami i pierniczkami oraz grami dydaktycznymi.
Po uroczystości przyszedł czas na wspólne świętowanie i degustowanie potraw przyrządzonych przez naszych rodziców. Były same pyszności : barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryba, śledzie, paszteciki, krokieciki, pyszne ciasta i wiele innych smakołyków. Podczas wieczerzy był czas na podzieleniem się wspólnie opłatkiem i złożenie sobie życzeń.
Atmosfera była wspaniała, bajkowa i świąteczna. Wesołych, pogodnych cieplutkich Świąt Bożego Narodzenia.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w zorganizowanie wspólnej wigilii i całej uroczystości, a zaproszonym gościom za wspólnie spełniony czas.
Serdeczne podziękowania dla naszego niezawodnego fotografa Pana Piotra Florkowskiego oraz paniom z Gminnego Ośrodka Kultury w Sorkwitach za pomoc w naszej uroczystości.!!!!

 


Wizyta przedszkolaków w Krainie Świętego Mikołaja

 


              Kartki bożonarodzeniowe               

         


            Pieczemy pierniki

Święta bez pierniczków to Święta stracone;) Kierując się tym przesłaniem nasze przedszkole postanowiło zadośćuczynić tej tradycji. W dniu dzisiejszym w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i propagowania kreatywnego działania na rzecz wzmacniania więzi rodzinnych i integracji z przedszkolem rodzice wraz z dziećmi spotkali się na wspólne pieczenie świątecznych pierniczków.

Na wstępie przedszkolaki zapoznały się z historią jak powstają słynne toruńskie pierniki. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa.
Następnie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w przedszkolnej kuchni, gdzie pod czujnym okiem pani Brygidy pierniki nabierały koloru piekąc się w piekarniku.

Po przedszkolu zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój.
Gdy pierniczki były już gotowe dzieci wraz ze swoimi rodzicami przystąpiły do ich dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Oczywiście był również ” piernikowy taniec” , przy którym zarówno dzieci jak i rodzicie wyśmienicie się bawiły!!!

Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne i oczywiście smaczne !!!!

Dziękujemy bardzo rodzicom za włączenie się do naszej wspólnej akcji pieczenia pierników.

„Na jednej gałązce
Piernikowe ludki,
A na innej siedzą
Małe krasnoludki.

Pajacyk, kogucik
maleńkie serduszka,
chrupiące ciasteczka
pachnące jabłuszka.

Wkoło tańczą dzieci,
kolędy śpiewają,
na choince świecidełka
radośnie wieszają.